måndag 14 januari 2019

Tävling Torpsjön 20 januari

Start och anmälan vid Torps kyrka (Parkeringen mitt emot kyrkan)
Tävlingstid: 10-14 (30 min ut/30 min in)
Herr och damklass ( Om det kommer yngre deltagare så är de givetvis välkomna och då blir det en särskild klass)
Startavgift: 100 kr
Endast abborre räknas
Isdubbar skall bäras
Skryllkontroll innan utgång
Skruvdragarborr tillåten
Lotteri
Försäljning av kexchoklad och dricka
Visning och försäljning av, enligt mitt tycke, Sveriges bästa och mest välgjorda pirk, Z-pirken!!

Tävlingen är också den sista deltävlingen i Ljunganserien och mer information om hur ställningen är efter 3 deltävlingar och priser mm hittar du här

För mer info ring Peter 0720802979

ALLA ÄR VÄLKOMNA!!!

Arr. Y-kroken

söndag 13 januari 2019

Ställningen Ljunganserien

Här kommer aktuell ställning i Ljunganserien. Vid lika poäng räknas högsta vikt.

Dam:
1.Gunilla Wallin       245p (45+100+100)
2.Eva-Britt Sjöberg   190p (50+80+60)
3.Maria Bergman      180p (100+80)
4.Karin Hofling         110p (60+50)
5.Marie Magnusson     80p (80)
6.Sassa Ewing             60p (60)

Herr:
1.Micke Dahlin          212p (100+32+80)
2.Anders Bergström   142p (32+60+50)
3.Johan Sjölén            142p (22+20+100)
4.Urban Melander      135p (26+100+9)
5.Peter Forsberg         131p (80+40+11)
6.Lennart Lund            99p (60+22+17)
7.Kurt Olofsson           93p (45+3+45)
8.Leif Ekman               80p (80)
9.K-J Burström            70p (18+20+32)
10.Janne Johansson       69p (12+45+12)
11.Peo Nilsson             66p (6+60)
12.Arvid Einarsson      64p (13+15+36)
13.Johan Lundholm     62p (36+26)
14.Roger Hofling         53p (29+24)
15.Leif Frank               50p (50)
16.Mikael Rehnman    50p (50)
17.Anders Bergman     45p (16+29)
18.Dick Berg                43p (3+40)
19.Johan Dammström   40p (40)
20.Tom Frank               39p (36+3)
21.Roland Andersson   37p (10+5+22)
22.Mikael Wiström       32p (14+18)
23.Bengt Åström           29p (29)
24.Urban Edgren           29p (15+14)
25.Patrick Jonsson         28p (7+11+10)
26.Sture Wallin              28p (8+20)
27.Gösta Karlsson         26p (13+13)
28.Kjell Moberg            26p (26)
29.Ulf Backlund            26p (10+16)
30.Kjell Lind                 24p (24)
31.Håkan Jonsson          24p (24)
32.Janne Liif                  23p (14+4+5)
33.Greger Dahlgren       21p (5+16)
34.Ronnie Einarsson      20p (20)
35.Bengt Pettersson       17p (9+8)
36.Ulf Hellman              16p (9+7)
37.Kenneth Byström      15p (15)
38.Anders Isaksson        11p (11)
39.Edgar Streglietz         11p (11)
40.Martin Winberg           8p (8)
41.Bengt Öhrling             7p (3+4)
42.Henrik Larsson            6p (6)
43.Gert Karlsson              6p (6)
44.Ola Nyman                  2p (2)
45.Fredrik Nilsson            1p (1)

Ljunganseriens poängberäkning

Liksom tidigare år så sammanställer vi tävlingarna i Ljunganserien där man räknar de tre bästa tävlingarna. Det blir dock inga priser förutom en plakett/medalj och äran i år. Vid lika poäng räknas högsta vikten. Även i år använder vi oss av nedanstående poängsystem:

  • 1:a plats = 100 poäng
  • 2:a plats = 80 poäng
  • 3:e plats = 60 poäng
  • 4:e plats = 50 poäng
  • 5:e plats = 45 poäng
  • 6:e plats = 40 poäng
  • 7:e plats = 36 poäng
  • 8:e plats = 32 poäng
  • 9:e plats = 29 poäng
  • 10:e plats = 26 poäng
  • 11:e plats = 24 poäng
  • 12:e plats = 22 poäng
  • 13:e plats = 20 poäng
  • 14:e plats = 18 poäng
  • 15:e - 30:e plats = 16 - 1 poäng

Helgens resultat

Här finns resultaten från lördagens tävling i Lugnvik: http://blogg.triana.se/#post273

Och här är resultatlistan från Stödesjön:

Damklass
1:a Gunilla Wallin 1676g
2:a Maria Bergman 1460g
3:a Eva-Britt Sjöberg 428g
4:a Karin Hofling 410g

Herrklass
1:a Johan Sjölen 6918g
2:a Micke Dahlin 4060g
3:a Peo Nilsson 3330g
4:a Anders Bergström 3046g
5:a Kurt Olofsson 3020g
6:a Dick Berg 3012g
7:a Arvid Einarsson 2886g
8:a K-J Burström 2280g
9:a Anders Bergman 2260g
9:a Johan Lundholm 2260g
11:a Roger  Hofling 2252g
12:a Roland Andersson 2216g
13:e Sture Wallin 2162g
14:e Mikael Wiström 1962g
15:e Ulf Backlund 1776g
16:e Kennet Byström 1664g
17:e Urban Edgren 1646g
18:e Gösta Karlsson 1534g
19:e Janne Johansson 1436g
20:e Peter Forsberg 1204g
21:a Patrik Jonsson 1178g
22:a Urban Melander 1136g
23:a Bengt Pettersson 996g
24:a Lennart Lundh 874g
25:a Gert Karlsson 868g
26:a Janne Liif 762g
27:a Bengt Öhrling 374g
28:a Tom Frank 320g
29:a Ola Nyman 282g
30:e Fredrik Nilsson? 0g

onsdag 9 januari 2019

Tävling lördag 12 januari

Även på lördag kan man tävla om lusten finns:

Pimpeltävling, (insatsare)

Lugnvik, Hallstanäs

lördag 12/1 kl 10 - 13.

Herr o Dam klass, 50 kr.

Ut/ingång 20 min.

Obs! Ta med egen plastpåse.

Info: Sture Linder 070 604 04 74

"Bössa" Byström 070 361 39 38

Tävling söndag 13 januari

Y-kroken bjuder in till pimpeltävling på Stödesjön!
Datum: Söndagen den 13/1
Tid: 10.00-14.00 (30 min ut/45 min in)
Plats: Sågvikens bygdegård i Loböle (södra sidan av Stödesjön mellan Nedansjö och Stöde)
OBS! Jag rekommenderar er som kommer från Sundsvallshållet att köra in mot Matfors och sedan köra södra vägen mot Stöde. (Ca 2 mil)
Herr och damklass
Startavgift: 100 kr
Isförhållanden: ca 15-20 cm kärnis dvs kanonis!
Isdubbar är ett krav
Endast abborre räknas

Detta är förutom en öppen pimpeltävling där alla är välkomna, deltävling nr.3 i Ljunganserien.

För mer info ring Peter 0720802979

Välkommen!

söndag 6 januari 2019

Helgens resultat

Janne Johansson, Urban Melander och Gunilla Wallin heter helgens pimpelvinnare i Västernorrland. Janne vann vid Ödskajen och Melander vann på Marmen medans Gunilla slog till med vinster på båda dessa ställen. Här är länkar till resultatlistor:
http://blogg.triana.se/#post271
http://pimpelfoppa.blogspot.com/2019/01/melander-vann-pa-marmen.html